language: 
EGK s.r.o.
   Domů     O nás     Lékaři     Fotogalerie     Média o nás     Klinické studie     Centrum inovací     Kontakty
Vítejte u nás    Sanatorium sv. Anny


Lékařská péče    Lékařská péče

BIB - balónková metoda hubnutí

BMI (+ kalkulátor)

DBE - dvojbalónková endoskopie enteroskopie

Endosonografie

Gastroskopie

Chirurgie

Chirurgické operace

Interna

Kapslová endoskopie

Kolonoskopie

Křečové žíly

Kýly


LAGB - bandáž žaludku

Mateřská znaménka

Odstranění vrásek

Polypektomie

Sonografie

Transnasální gastroskopie

Ultrazvukové vyšetření břicha

Žaludeční vředy





  Mediální partner:

Kurzy.cz - finanční portál pro odborníky i laiky

Bandáž žaludku - LAGB


Bandáž žaludku (LAGB) představuje efektivní léčebný postup vysokého stupně obezity spočívající v omezení kapacity žaludku a následné plynulé, dlouhodobé redukci hmotnosti. Zákrok je hrazen zdravotními pojišťovnami.

Umístěním silikonového kroužku (bandáže) kolem žaludku dojde k předělení tohoto orgánu na dvě části (menší horní a větší dolní), spojené mezi sebou zúženým kanálem.
Díky malé kapacitě horní části vyvolá i menší množství konzumované potravy pocit plnosti a sytosti, který pak přetrvává i několik hodin, než se při procesu trávení potrava postupně přesune zúženým prostorem do větší dolní části žaludku a dále do tenkého střeva.

  • Tento postup otevírá cestu k dlouhodobému, trvalému snížení příjmu energie bez stresujícího hladovění.
  • LAGB člověka neomezuje v každodenních aktivitách.
  • Zákrok je vratný. Bandáž lze kdykoliv odstranit bez toho, aby to trvale poznamenalo anatomii žaludku.
  • Zákrok je hrazen těmito zdravotními pojišťovnami (111-VZP, 207-OZP, 211-ZPMV). Pacienti v Sanatoriu sv. Anny hradí v pouze nezdravotnické nadstandardní služby související s ubytováním a stravou.

Více informací naleznete v následujícím článku věnovanému častým otázkám o LAGB:


Co znamená zkratka LAGB?

L = laparoskopická (z lat. laparo - měkké místo v těle, scope - pozorovat) Laparoskopická operační metoda je oproti klasické metodě břišní chirurgie mnohem méně invazivní, šetrnější. Bývá označována jako metoda „operace klíčovou dírkou“, jelikož při ní není třeba klasického operačního řezu, nýbrž postačují 3-4 nenápadné 5-10 mm. jizvičky. Tento postup má celou řadu zásadních výhod.

Operační sál Mezi ty nejdůležitější patří:
  • mininimalizace poškození okolních tkání
  • snížení rizika zánětu
  • rychlé hojení i rekonvalescence
  • estetický výsledek: po zákroku nezůstávají klasické dlouhé jizvy-viz výše.V levém podžebří je jedna z nich větší- je to v místě, kde je implantován port (komůrka) na doplňování bandáže.

A = adjustabilní (nastavitelný, přizpůsobitelný; z angl. to adjust). Bandáž je koncipována jako nastavitelná. Intenzitu utažení bandáže kolem žaludku může chirurg upravovat i po zákroku jen ambulantně (bez hospitalizace), pokud aplikuje do systému bandáže (do portu umístěném v podkoží) injekční jehlou tekutinu.

GB = bandáž žaludku (z angl. gastric band)


Pro koho je bandáž žaludku vhodná?

Bandáž žaludku je vhodná pro pacienty trpící obezitou, u nichž se nedaří zhubnutí a udržení váhy bez chirurgického výkonu.
Cílem je zabránit rozvoji závažných onemocnění souvisejících s obezitou jako jsou diabetes (cukrovka), vysoký krevní tlak, onemocnění pohybového aparátu (zejména kloubů), kardiovaskulárních onemocnění a řady dalších. Nejedná se tudíž o zákrok primárně zkrášlující, nýbrž léčebný, určený pro případy, kdy pokročilý stupeň obezity pacienta již vážně ohrožuje na zdraví.



Jakého váhového úbytku lze s bandáží žaludku dosáhnout?

Výhodou metody LAGB je relativně rychlý a přitom plynulý a trvalý úbytek hmotnosti. Dosahované výsledky se pochopitelně v jednotlivých případech liší (v závislosti na výchozí hmotnosti pacienta, jeho výšce apod.), statisticky se nicméně uvádí průměrný váhový úbytek 2-3kg za měsíc. Doporučuje se nepřekračovat 2,5 kg za měsíc. Naši pacienti s LAGB dle statistik snížili svou hmotnost o 22 kg za rok.
V prvních měsících bývá váhový úbytek markantnější. Účinek lze samozřejmě potencovat dodržováním stravovacích doporučení a doprovodnými pohybovými aktivitami. Částečně lze účinek ovlivnit také optimalizací intenzity obepnutí bandáže kolem žaludku, což může chirurg učinit ambulantně (bez hospitalizace), když aplikuje do systému bandáže (do portu umístěném v podkoží) injekční jehlou tekutinu.


Nakolik jsou výsledky redukce hmotnosti s LAGB trvalé?

Výhodou metody LAGB je relativně rychlý a přitom plynulý a trvalý úbytek hmotnosti. Zmenšením kapacity žaludku dochází postupně i ke změnám stravovacích návyků, jelikož pocit úplného nasycení přichází mnohem dříve, pacient si navykne na to, že ho plně uspokojí výrazně menší porce stravy, aniž by si musel jídlo odepírat.



Jaká jsou omezení, rozhodnu-li se pro bandáž žaludku?

LAGB neomezuje pacienty v každodenních aktivitách, ani těch náročnějších pohybových, které jsou naopak doporučovány. Omezení se týkají skladby stravy, resp. způsobu její konzumace, aby nedošlo k ucpání zúžené oblasti mezi oběma částmi žaludku. Základem je důkladné rozkousání a žvýkání zejména tužších soust a eliminace vybraných typů potravin podle lékařského doporučení. V prvních týdnech po zákroku jsou omezení v oblasti stravy nejcitelnější, pacient přechází z tekuté stravy přes kašovitou až k běžným porcím, které smí konzumovat od cca 5. týdne po operaci.
Je třeba zdůraznit, že jakkoliv je bandáž žaludku významnou, efektivní pomůckou k dosažení váhového úbytku, spolupráce pacienta je klíčová. Nedodržení lékařských doporučení může vést i k závažným komplikacím.
V případě, kdy by se pacient i po aplikaci bandáže masivně přejídal, docházelo by postupem času k roztahování horní (malé) části žaludku, bandáž by ztratila na efektivitě a hrozily by mu i závažné komplikace.
Bez dosažení kýženého efektu by provedená LAGB zůstala i tehdy, konzumoval-li by pacient velké množství vysoce kalorických tekutin, které nezůstávají dlouho v horní (malé) části žaludku, pacienta nezasytí a přitom se jedná o enormní energetický příjem.


Jsou před LAGB nutná zvláštní vyšetření?

Po vstupní konzultaci naši specialisté s oblasti chirurgie, interní medicíny a gastroenterologie vyhodnotí vhodnost aplikace bandáže v každém jednotlivém případě. Před operací u nás provádíme ambulantně a bezbolestně kontrolní gastroskopii (ambulantní endoskopické vyšetření jícnu a žaludku), sonografické (ultrazvukové) vyšetření břicha a laboratorní odběry. Před operací se provádí endokrinologické a psychologické vyšetření. Součástí procesu redukce hmotnosti s pomocí LAGB je v našem Sanatoriu i výživové poradenství a psychologické pomoc při odhodlání k dílčím změnám životního stylu.


Jak probíhá LAGB v Sanatoriu sv. Anny ?

Naši pacienti přicházejí do Sanatoria v den operace v ranních hodinách, zdravotní sestra je zavede na jejich jednolůžkový pokoj s vlastní koupelnou. (viz. fotogalerie) Lůžkové oddělení Kliniky jednodenní chirurgie Ochotně jim poskytne všechny důležité informace týkající se ubytování, operačního harmonogramu daného dne, personálního obsazení lůžkového oddělení a operačního sálu, systému monitorování zdravotního stavu pacientů po operaci a podobně. Je-li pacient doprovázen svými blízkými, nabídneme jim občerstvení.

Operace probíhá na našem moderním, špičkově technologicky vybaveném operačním sále (fotogalerie) v celkové anestezii. Operační sál I po probuzení je po celou dobu zdravotní stav pacienta sledován, mimo jiné i monitorovacím zařízením vitálních funkcí s centrální jednotkou umístěnou pod stálým dohledem zdravotnického personálu na sesterně oddělení s integrovaným výstražným systémem.
Vzhledem k využití moderního neinvazivního laparoskopického postupu (viz výše) nejsou první hodiny a dny po zákroku pro pacienty provázeny přílišným diskomfortem. Během hospitalizace, trvající pouhé 1-2 dny po zákroku jsou podávány léky na tlumení bolesti podle potřeby.
Doba rekonvalescence: 7.-9. den proběhne odstranění stehů. Po 10. dnech se může pacient vrátit do práce (ke kancelářské práci). Od 14.-21. dne může kondičně sportovat podle doporučení lékaře. Do Sanatoria docházejí ke svému operatérovi na pravidelné kontroly.

V našem Sanatoriu klademe zvláštní důraz na osobní přístup a vlídnou péči. Každá z našich zkušených zdravotních sester pečuje většinou současně o čtyři, ale nanejvýš o šest pacientů, což ji umožňuje věnovat se každému z nich jednotlivě a pečlivě.
Pacienti mají k dispozici osobní mobilní telefonní číslo svého chirurga a mohou mu v případě jakýchkoliv obtíží volat kdykoliv ve dne či v noci.

V případě zájmu nabízíme v rámci LAGB i nutriční poradenství, plán optimalizace stravování a psychologickou pomoc při odhodlání k dílčím změnám životního stylu.


Jak se dostanu ke specialistovi na LAGB do Sanatoria sv. Anny?

V případě zájmu o konzultaci s naším chirurgickým specialistou se laskavě obraťte na recepci Sanatoria sv. Anny.


Sanatorium
sv. Anny:


Kontakt
chirurgie
interna
endoskopie
proktologie
sonografie
chirurgické operace
léčba obezity
první kýlní centrum Praha
 
adresa: Luční 7a/2776
130 00  Praha 3 (mapa)
telefon: +420 284 081 211
email: recepce@egk.cz
Web www.egk.cz
www.jednodennichirurgie.cz
© 1993 - 2014 EGK s.r.o.