language: 
EGK s.r.o.
   Domů     O nás     Lékaři     Fotogalerie     Média o nás     Klinické studie     Centrum inovací     Kontakty
Vítejte u nás    Sanatorium sv. Anny


Lékařská péče    Lékařská péče


BIB - balónková metoda hubnutí

Léčba obezity
 
BIB systémy
 
Pro koho je BIB určen
(BMI + kalkulátor)
 
Pro koho není BIB určen
 
Možné komplikace
 
Subjektivní pocity po zavedení balónku
 
Jak postupovat těsně po zavedení balónku
 
O kolik zhubnu pomocí BIB systému
 
Jak dlouho se používá BIB systém
 
BIB - Otázky a odpovědi
 
Fotogalerie
 
Viděli jste v TV
 

BMI (+ kalkulátor)

DBE - dvojbalónková endoskopie enteroskopie

Endosonografie

Gastroskopie

Chirurgie

Chirurgické operace

Interna

Kapslová endoskopie

Kolonoskopie

Křečové žíly

Kýly

LAGB - bandáž žaludku

Mateřská znaménka

Odstranění vrásek

Polypektomie

Sonografie

Transnasální gastroskopie

Ultrazvukové vyšetření břicha

Žaludeční vředy





  Mediální partner:

Kurzy.cz - finanční portál pro odborníky i laiky

EGK.cz  >  BIB - balónková metoda hubnutí  >  Otázky a odpovědi


BIB - Otázky a odpovědi


MUDr. Anna Jungwirthová MUDr. Anna Jungwirthová
Promovala na 3. lékařské fakultě v Praze. Po promoci pracovala jako asistentka na katedře histologie 3. lékařské fakulty, následně ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Od roku 1995 pracuje v privátním zdravotnickém zařízení EGK s.r.o., kde provádí ročně kolem 1 200 gastroskopických a stejný počet kolonoskopických vyšetření, aktivně provádí i enteroskopická vyšetření pomocí double balloon enteroskopu, endosonografická vyšetření, zavádění BIB a PEG. Má atestaci v oboru interního lékařství a gastroenterologie.

Jaký je princip balónkové metody?

   Tato metoda je pomůckou v léčbě obezity. Je to nechirurgický, nefarmakologický způsob léčby obesity. U pacientů po mnoha různých redukčních dietách často dochází k jo-jo efektu – zpětnému nárůstu hmotnosti po několika týdnech. Balónková metoda využívá působení na více úrovních – do žaludku se zavede bioenterický silikonový balónek na dobu 6 měsíců – tím se vytváří pocit sytosti a plnosti. Dále dochází ke změně stravovacích návyků – s balónkem se dá konzumovat bez nevolnosti a zvracení jen menší množství jídla, než je obvyklé. Mění se behaviorální návyky – chování při konzumaci jídla. Po dobu zavedení balónku dochází i k metabolicko-neurologickým změnám nastavujícím organismus k pocitu sytosti. Po dobu zavedení balónku je pacient veden dietologem.

Jak celý proces začíná? Jak se vlastně zmíněný balonek dopraví do žaludku?

   Po konzultaci s lékařem, po důsledném klinickém a laboratorním vyšetření, po endoskopickém vyšetření žaludku, které vyloučí možný vřed, zánět jícnu, hiátovou kýlu a podobně, se ústy zavede do žaludku měkký silikonový balónek. Při zavádění, ve „sbalené“ formě, je balónek tvaru měkkého tenkého válečku asi 10 mm šíře – podobně jako klasický endoskop na vyšetření vnitřností (délky asi 10 cm) - se zaváděcí plnící hadičkou o průměru asi 5 mm, kterou se vpravuje do balónku uloženého v žaludku sterilní fyziologický roztok obarvený barevným indikátorem – metylénovou modří.
   Po naplnění cca 400-700 ml obarveným fyziologickým roztokem se zaváděcí hadička vyjme, spojení v plnícím ventilu se uzavře, sférický naplněný balónek o průměru cca 11 cm zůstává v žaludku.

Zůstává pacient ležet v nemocnici po zavedení balónku?

   Výkon se provádí po nitrožilním podání zklidňujících léků ambulantně. Po cca 2 hodinách pobytu v odpočinkové místnosti může být v doprovodu druhé osoby odvezen domů. My ale preferujeme pobyt 24 - 48 hodin na našem lůžkovém oddělení, kde podáváme léky proti nevolnosti a zvracení nitrožilně. Nutno podotknout, že první týden po zavedení BIB bývá pacientům špatně, mají pocit na zvracení, zvrací nebo pociťují bolestivý tlak v krajině žaludeční. Při opakovaném zvracení může dojít ke komplikacím, proto doporučujeme pobyt na lůžku. Druhý, třetí den se již většina pacientů cítí lépe, dostávají medikamenty ve formě čípků nebo tablet. Za 1-3 týdny si organismus na přítomnost většího tělesa zvykne, nevolnosti ustávají. Žaludek se již nesnaží velký předmět „strávit“ nebo ho dostat ven kratší cestou (zvracením), začne ho tolerovat.

Z čeho je balónek a roztok vyroben?

   Balónek je silikonový, odolný na vnější vlivy, měkký, ale pevný, nealergizující, určený na jedno použití z podobného materiálu, jako např. prsní implantáty používané v plastické chirurgii při zvětšování prsů. Je dobře tolerován, plní se sterilním fyziolo-gickým roztokem uzavřeným ventilovým systémem.

Musí se u této metody sportovat a dodržovat speciální dieta?

   Ano, změna životního stylu – zvýšení pohybové aktivity je předpokladem. Hodně lidí říká, že když zhubne prvních 5 - 6 kg, začne se jim lépe cvičit, lépe se jim předklání, přestane tolik překážet vrstva podkožního tuku na břiše, začnou provozovat rychlou chůzi, chodí plavat a změní svůj životní styl – to je největší přínos i do budoucnosti – pokračovat ve změně svých stravovacích zvyklostí a životního a pohybového stylu. Do práce chodí, auto nechají doma a večer pravidelně běhají např. se psem po parku. Uleví se jim ztrátou přebytečných kil. Speciální dieta není potřebná, jen racionální strava s dostatkem zeleniny, ovoce, vlákniny, zakysaných mléčných výrobků – vše ale v menším množství, než dříve konzumovali.

Jak celý proces končí, kudy balónek vyjmete?

   Po 6 měsících se balónek vyjme stejnou cestou, jakou byl zaváděn – endoskopicky ústy. Pomocí endoskopu po zklidňující in-jekci, po aplikaci povrchového anestetika se zavede endoskop do žaludku, bioptickým kanálem se zavede instumentarium, kterým se balónek propíchne, tekutina se odsaje, balónek splaskne, zachytí se a spolu s endoskopem vyjme ústy ven ze žaludku.

Komu tento proces hubnutí nedoporučit?

   Tato metoda není vhodná pro pacienty se strukturálními abnormalitami trávicí trubice, zánětlivými onemocněními trávicího traktu, s akutním vředem, s velkou brániční kýlou, po operacích žaludku, po bandážích žaludku – tam, kde je žaludek deformován tvarem nebo jizvou. Dále není vhodný u starších pacientů nad 60 - 62 let věku, u mladších 18 let, u pacientů léčených kortikoidy, warfarinem, u diabetiků na insulinu, u nemocných se závažným jaterním, ledvinným, neurologickým onemocněním, u těhotných, psychicky nemocných apod., u krvácivých stavů, alkoholické nebo drogové závislosti. Nutná je vždy konzultace s lékařem před zavedením. BIB se zavádí u pacientů s BMI nad 27. Pokud je BMI nižší, zavedení BIB se ne-doporučuje. BMI je tzv. Body Mass Index:
BMI = váha v kg / výška v metrech na druhou
Příklad výpočtu: 100kg / (1,70m x 1.70m) = 34.6

Jaká jsou rizika?

   Samozřejmě každá metoda nese s sebou rizika. Po silném dávení a zvracení může dojít k poškození cév v místě spojení žaludku s jícnem a ke krvácení, v žaludku ke vzniku vředu, při zvracení k minerálové dysbalanci s nutností podávání infusní léčby, může dojít ke spontánnímu splasknutí balónku a obstrukci trávicí trubice balónkem. (Spontánní ruptura se pozná zelenomodrým zbarvením moči - proto se do balónku při zavádění aplikuje barevný indikátor vylučovaný ledvinami.) Zvracení a nevolnosti minimalizujeme podáváním léčiv na lůžku zejména v období čerstvě po zavedení BIB, kdy jsou potíže největší, po celou dobu zavedení balónku jsou k dispozici 2 lékaři na mobilním telefonu k okamžité konzultaci problémů.


Zajímá Vás tato metoda více? Zajímá vás tato metoda více?

Máte konkrétní otázku a nenašli jste zde odpověď? Máte zájem o konzultaci s naším specialistou?
Kontaktujte nás a my Vám rádi a ochotně poradíme.

MUDr. Anna Jungwirthová
telefon: +420 284 081 211
email: recepce@egk.cz

Potřebujete více informací? Zkuste pokračování našeho článku - BIB fotogalerie.




Předcházející kapitola:
Jak dlouho se používá BIB systém
Následující kapitola:
BIB fotogalerie


Sanatorium
sv. Anny:


Kontakt
chirurgie
interna
endoskopie
proktologie
sonografie
chirurgické operace
léčba obezity
první kýlní centrum Praha
 
adresa: Luční 7a/2776
130 00  Praha 3 (mapa)
telefon: +420 284 081 211
email: recepce@egk.cz
Web www.egk.cz
www.jednodennichirurgie.cz
© 1993 - 2014 EGK s.r.o.