Endosonografie
Endosonografie je
specializované vyšetření trávicího traktu endoskopickým přístrojem s integrovanou ultrazvukovou sondou. V určitých oblastech se jedná o
nejpřesnější diagnostickou metodu v současné světové medicíně.
Vyšetření je hrazeno zdravotními pojišťovnami.
Více informací naleznete v následujícím článku odpovídajícím na Vaše nejčastější dotazy:
V čem spočívá unikátnost endosonografie?
Výjimečnost tohoto vyšetření spočívá v
pokročilých diagnostických možnostech a nesmírné přesnosti. Oproti klasické endoskopii (zavedení optického přístroje do trávicího traktu - gastroskopii nebo kolonoskopii) se našemu vyšetřujícímu specialistovi zobrazuje na velkoformátovém monitoru s perfektním rozlišením nejen část povrchu sliznice v záběru kamery, ale
zabudovaná ultrazvuková sonda umožňuje „nahlédnout“ i pod povrch pozorované sliznice.
Lékař může okamžitě zjistit, do jaké hloubky zasahuje nález na stěně jícnu, žaludku či střeva, které vyšetřuje. Umožňuje rovněž vyšetření hůře diagnosticky obtížně přístupných vnitřních orgánů, např. slinivky brišní, jejích vývodů či uzlin kolem ní.
V čem je endosonografie lepší než klasický ultrazvuk?
Klasické sonografické (ultrazvukové) vyšetření je klasická, nesmírně cenná diagnostická metoda s velice širokou škálou uplatnění u většiny vnitřních orgánů. V Sanatoriu sv. Anny provádíme ultrazvuková vyšetření na oddělení interní medicíny.
Endosonografie se využívá na specializovaném oddělení gastroenterologie (zabývající se onemocněními trávicího traktu) a její
hlavní devízou je maximální přesnost.
Sonda totiž není pouze přikládána zvenku k pokožce, nýbrž je zavedena do trávicího traktu,
nejblíže k místu, které je předmětem zkoumání. Ultrazvukové sondě nestojí v cestě tolik rušivých vrstev , jak je tomu u klasické sonografie. (kůže, podkoží, svalová stěna břišní, jiné orgány, ale zejména plynný obsah střev, které působí rušivě)
Díky tomu je možné
velmi precizně stanovit rozsah nálezu do hloubky vrstev sliznice a jejího okolí. Tato metoda je úspěšně využívána zejména u nádorových onemocnění a může zásadním způsobem přispět k výběru nejvhodnějšího léčebného postupu.
Jak se má pacient na endosonografii připravit?
Příprava na endosonografii
závisí na tom, jaká část trávicího traktu je vyšetřována. Jedná-li se o vyšetření jícnu, žaludku či orgánů v jejich těsné blízkosti, odpovídají podmínky přípravy těm
před gastroskopií, tzn. pacienti nejméně 6 hodin před vyšetřením nejedí, nepijí, nekouří a nežvýkají.
Je-li vyšetřováno střevo a orgány v jeho okolí, odpovídají podmínky přípravy těm
před kolonoskopií. Pacienti se musí 3 dny před vyšetřením vyhnout konzumaci vybraných potravin, den před vyšetřením pak pijí speciální roztok, aby se dobře vyprázdnili. Čistota vnitřní stěny střeva je nesmírně důležitá, jedině tak může lékař získat spolehlivé poznatky o stavu sliznice jeho vnitřní stěny.
Jak vyšetření v Sanatoriu sv. Anny probíhá?
Po příchodu do Sanatoria se naši pacienti přihlásí asistentce
na recepci, která jim poskytne veškeré důležité informace a zodpoví jejich případné dotazy.
Přichází-li pacient s doprovodem, asistentky mu nabídnou občerstvení a upozorní na možnosti, jak si mohou zkrátit čekání (bezplatná wifi v čekárně, sledování dokumentárních pořadů na plazmové TV, využití malé knihovny). Pacientům, kteří přicházejí nalačno rozdáváme od září 2014 po skončení jako malou pozornost gastro-balíčky se zdravým občerstvením k zahnání nejhoršího hladu.
Do čekárny si pro pacienta přijde specializovaná sestra z oddělení gastroenterologie a zavede ho nejprve do
jeho soukromé přípravné pacientské místnosti. Klademe zvláštní důraz na
zachování důstojnosti a intimity před i po vyšetření; v této místnosti má pacient naprosté soukromí.
K dispozici je mu věšák na oblečení, toaleta s bidetem, zrcadlo, antibakteriální mýdlo na umyvadle, ve vybraných místnostech i sprchový kout a lůžko.
Odsud přichází pacient přímo na sál, kde se s pomocí ošetřující sestry uloží na vyšetřovací lůžko, dostane od ní medikaci na zklidnění a uvolnění.
Průběh celého vyšetření může aktivně sledovat s komentářem lékaře na velkoformátovém monitoru, kam je promítán obraz z kamery endoskopu, který se zavádí do trávicího traktu.
Po skončení vyšetření doprovodí sestra pacienta zpět do jeho soukromé místnosti, kde má dostatek času odpočinout si, upravit se. Nabídne mu kávu, čaj a předá
gastro-balíček s občerstvením, doprovodí ho zpět do čekárny a předá mu zprávu od lékaře.
Za jak dlouho po vyšetření se pacient seznámí s výsledky?
Již během vyšetření samotného náš specialista s pacientem aktivně komunikuje a informuje ho o průběhu vyšetření i dílčích poznatcích.
Konečný výsledek je znám bezprostředně po vyšetření. Odebíral-li lékař během vyšetření mikroskopické vzorky sliznice k laboratorním testům (tzv. biopsie, jejichž odběr je zcela bezbolestný), čeká se na výsledky histologického vyšetření v laboratoři, které jsou známy v řádu dnů. Léky, které se před vyšetřením podávají (premedikace) ovlivňují vnímání a zapamatování si informací. Proto je vhodné, aby se pacient objednal s odstupem na konzultaci. Tuto konzultaci je možno si dohodnout v řádu dnů.
Je endosonografické vyšetření v Sanatoriu sv. Anny hrazeno zdravotními pojišťovnami?
Ano. V případě zájmu o vyšetření v našem Sanatoriu hradí pacient pouze poplatek za nadstandardní nezdravotnické služby ve výši 300 Kč.
Jak se dostanu ke specialistovi na endosonografické vyšetření do Sanatoria sv. Anny?
V případě zájmu o vyšetření naším specialistou se laskavě obraťte na recepci Sanatoria sv. Anny.