language: 
EGK s.r.o.
   Domů     O nás     Lékaři     Fotogalerie     Média o nás     Klinické studie     Centrum inovací     Kontakty
Vítejte u nás    Sanatorium sv. Anny


Lékařská péče    Lékařská péče


BIB - balónková metoda hubnutí

Léčba obezity
 
BIB systémy
 
Pro koho je BIB určen
(BMI + kalkulátor)
 
Pro koho není BIB určen
 
Možné komplikace
 
Subjektivní pocity po zavedení balónku
 
Jak postupovat těsně po zavedení balónku
 
O kolik zhubnu pomocí BIB systému
 
Jak dlouho se používá BIB systém
 
BIB - Otázky a odpovědi
 
Fotogalerie
 
Viděli jste v TV
 

BMI (+ kalkulátor)

DBE - dvojbalónková endoskopie enteroskopie

Endosonografie

Gastroskopie

Chirurgie

Chirurgické operace

Interna

Kapslová endoskopie

Kolonoskopie

Křečové žíly

Kýly

LAGB - bandáž žaludku

Mateřská znaménka

Odstranění vrásek

Polypektomie

Sonografie

Transnasální gastroskopie

Ultrazvukové vyšetření břicha

Žaludeční vředy

  Mediální partner:

Kurzy.cz - finanční portál pro odborníky i laiky

EGK.cz  >  BIB - balónková metoda hubnutí  >  Léčba obezity


BioEnterický Intragastrický Balon - léčba obezity


Intragastrický balonek (BIB) - pomůcka při léčbě obezity

BIB představuje nechirurgickou a nefarmakologickou pomůcku v léčbě obezity. Nejedná se o „zázračnou metodu“, nýbrž o celosvětově medicínsky prověřenou a uznávanou pomůcku pro pacienty s BMI (Body Mass Index) vyšším než 28.

Pacientovi je na 6 nebo 12 měsíců zaveden do žaludku balonek snižující jeho volný objem, což navozuje příjemný pocit sytosti již po konzumaci malé porce jídla. Usnadňuje a zefektivňuje klasickou redukční dietu bez neoblíbených vedlejších jevů jako jsou: pocity hladu, z toho plynoucí podrážděnost, nárazové přejídání
a následné výčitky svědomí, nezřídka řešené dalším odchýlením od dietního režimu nebo dokonce rezignací („od zítřka začínám, ale už opravdu...“).

Metoda BIB spojuje fyzické a psychologické působení. Vědomí, že se do diety nemusí dennodenně nutit, protože nejsou odkázáni jen na svou pevnou vůli při dodržování velikosti porcí, popisují naši pacienti jako „osvobozující“. Z jídla zůstává požitek, nikoliv výčitky. Při dodržování dietního režimu jsou klidnější, vyrovnanější, s plynulým úbytkem na váze sebevědomější a disciplinovanější. Lépe dodržují dietní režim i po extrakci balónku (přičemž znovuzavedení BIB je kdykoliv možné).

Po dobu zavedení balónku pacient plynule snižuje svou hmotnost díky omezení kalorického příjmu a zároveň si po celou dobu vytváří nové stravovací návyky (přirozeně si zvyká na menší a častější porce), což poté snadněji dodržuje i po vytažení balonku.

O kolik zhubnu pomocí BIB systému?


Průměrný váhový úbytek činí 15 - 20kg. Někteří naši pacienti snížili svoji hmotnost i o 40kg. Je důležité si uvědomit, že BIB je pouze pomůcka k nastartování redukce hmotnosti a dodržení potřebné disciplíny po dobu 6 měsíců. Míra úspěchu zůstává do velké míry v rukách samotného pacienta.
V Sanatoriu sv. Anny klademe zvláštní důraz na motivaci našich pacientů k tomu, aby využili BIB jako příležitost k dalekosáhlejším změnám pro zlepšení zdraví a trvalého efektu zhubnutí. Terapie BIB u nás proto nezahrnuje pouhé zavedení balonku, ale i vhodné nutriční a psychologické poradenství po celou dobu trvání.

Jaké jsou možnosti léčby obezity?


Mezi nejvýznamnější možnosti léčby obezity řadíme redukční dietu, zvýšení výdeje – terapii pohybem, psychologická terapie, lázeňskou terapii, farmakoterapii („léky na hubnutí“), chirurgickou terapii (především bandáž žaludku), gastrickou stimulaci a BIB systém („balónková metoda hubnutí“).

Jaké jsou výhody metody BIB oproti jiným metodám léčby obezity?


Oproti chirurgickým metodám je metoda BIB neinvazivní, nevyžaduje žádný zásah do tkáně pacienta a nezanechává trvalé změny v anatomii žaludku. Nevyžaduje hospitalizaci a nezatěžuje organismus podáním celkové anestezie. Oproti farmakologické léčbě („léky na hubnutí“) pozorujeme výrazný rozdíl v efektivitě. Nevýhodou farmakologické léčby jsou možné vedlejší účinky léků. BIB navíc neřeší čistě jen následky, ale pomáhá odbourávat návyky, které vedly k obezitě u konkrétního pacienta, jelikož si pacient nenásilně zafixuje jiný systém stravování (konzumace mnohem menších porcí, častěji během dne).

Jak probíhá samotné zavedení balónku a následná péče v Sanatoriu sv. Anny ?


Sanatorium sv. Anny bylo v jedno z prvních zdravotnických center v ČR, kde se metoda začala provádět. Balónek je zaváděn v jeho komprimované vypuštěné podobě pomocí gastroskopu skrze ústa do žaludku. Polykání je usnadněno anestetiky, aplikovanými povrchově pro znecitlivění oblasti krku. Pacient je při vědomí, jeho pozornost a citlivost je snížena podáním injekce pro uklidnění a relaxaci, pro maximální zpříjemnění podáváme i tzv. „rajský plyn“. Celý proces plnění balónku může sledovat na monitoru. Po naplnění balónku je trubička vyjmuta a balónek zůstává volně plavat v žaludku. Doba zavádění činí obvykle cca 15 minut.

Po zavedení zůstává pacient pod dohledem na lůžku, našim pacientům doporučujeme zůstat zde na komfortním jednolůžkovém pokoji s vlastním sociálním zařízením až do následujícího dne. Všechny pokoje jsou vybaveny monitorem vitálních funkcí, pacientským terminálem včetně nouzového tlačítka k okamžitému přivolání zdravotní sestry, připojením k internetu (WIFI), individuálně nastavitelnou klimatizací, bezpečnostním sejfem, TV s DVD přehrávačem, telefonem, minibarem a pohovkami či křesly pro návštěvy.

Jaké jsou zkušenosti Vašich pacientů?

Dovolili jsme si oslovit naše pacienty po ukončení terapie s prosbou o laskavé vyjádření k průběhu a spokojenosti s léčbou BIB v našem Sanatoriu. Některé zde po dohodě zveřejňujeme. Nechceme dělat lacinou zavádějící reklamu a otevřeně uvádíme, že evidujeme i pacienty s váhovým úbytkem pod 10kg. Jak jsme uváděli na začátku – BIB není kouzelník, je to pomocník. Ve výsledku je rozhodující přístup každého pacienta.

BIB mi pomohl vyrovnat můj stravovací režim. K paní doktorce Jungwirthové jsem se dostal poprvé před mnoha lety jako pacient s onemocněním žaludku, které plynulo z nezdravé životosprávy a stresu v náročném zaměstnání. Několik let mě taktně upozorňovala na potřebu snížit váhu a doporučovala standardní klíč: pohyb, pravidelnou stravu a dietu. A já se několik let bez větších úspěchů snažil. Ztroskotával jsem stále na tom stejném: při realizaci významnějších pracovních projektů jsem v takovém stresu, že ani nemám hlad, tedy hlavně chuť. Byl jsem zvyklý jíst jedno velké jídlo denně, zbytek tak nějak v letu, občas jsem až do večeře nejedl nic. S balónkem v žaludku to tak najednou nešlo – nemohl jsem se takhle „do zásoby“ přejíst a tudíž mít tak dlouhé pauzy mezi jídly. Byl jsem najednou častěji hladový, ale zase stačilo velmi málo, aby hlad přešel. Zhubl jsem 23kg a za těch 12 měsíců jsem si „bezbolestně“ zvykl jíst alespoň třikrát denně."

„Mám za sebou desítky diet. Nikdy se mi nepodařilo vytrvat v dietě dostatečně dlouho, aby byly její výsledky pořádně znát. Zhubla jsem vždy pár kilo, pak je zase nabrala, respektive nabrala jsem kolikrát ještě o něco málo víc, než jsem vážila před dietou. Vlastně jsem dietami přibírala. Styděla jsem se za svou slabou vůli. Systém BIB mi pomohl překonat kritickou fázi diety, moment, kdy bych to pravděpodobně sama vzdala. Bez pomoci bych půl roku diety nevydržela, moje maximum byly do té doby 3 týdny. Odchylky od dietního režimu se mi sem tam staly, ale i když jsem snědla něco nezdravého nebo kalorického, nebylo toho tolik, abych z toho měla deprese. Zhubla jsem 18kg a našla ztracené sebevědomí. Paní doktorka mi doporučila doprovodnou psychologickou terapii, ve které pokračuji a váha již 3 roky stabilní."

„Z jídla zůstal požitek, ne výčitky.“

BIB se mi zdál příliš drahý. Když jsem si ale spočítala, kolik peněz jsem do té doby asi utratila za různé léky, dietní přípravky, speciální potraviny podle diet nebo za dietu, kdy mi jídlo vozili až domů, stahovací oblečení a jednu osobní koučku, vyšel z toho BIB v poměru cena-efektivita nejlépe.

„Po 3 porodech jsem postupně přibrala 40kg, kterých jsem se už nezbavila. Systém BIB mi koupily děti jako dárek k 50. narozeninám, kdy jsem byla těsně po rozvodu. Nikdy nezapomenu, jak mi tehdy paní doktorka řekla, že jsem ještě mladá, mám krásné rysy a příležitost využít nucené změny ve svém životě k nastartování i jiných změn, mně prospěšných. Po 6 měsících s balónkem jsem viděla v zrcadle sama sebe opticky o 10 let mladší a šest velikostí oblečení štíhlejší. Začalo mě bavit pečovat o sebe a nedělám to jen pro krásu nebo pro někoho jiného, ale především pro sebe a své zdraví."Na naší klinice provádí zavádění BIB systému prim. MUDr. Anna Jungwirthová.

Pokud se chcete poradit s paní primářkou, vyplňte prosím následující formulář:
pole označená (*) jsou povinná
Vaše jméno (*)
Váš e-mail (*)
kam Vám doručíme kopii Vaší zprávy
Váš telefon
na který Vás budeme kontaktovat
PoznámkaZajímá Vás tato metoda více? Zajímá vás tato metoda více?

Máte konkrétní otázku a nenašli jste zde odpověď? Máte zájem o konzultaci s naším specialistou?
Kontaktujte nás a my Vám rádi a ochotně poradíme.

MUDr. Anna Jungwirthová
telefon: +420 284 081 211
email: recepce@egk.cz

Potřebujete více informací? Zkuste pokračování našeho článku - BIB systém.
Následující kapitola:
BIB systém


Sanatorium
sv. Anny:


Kontakt
chirurgie
interna
endoskopie
proktologie
sonografie
chirurgické operace
léčba obezity
první kýlní centrum Praha
 
adresa: Luční 7a/2776
130 00  Praha 3 (mapa)
telefon: +420 284 081 211
email: recepce@egk.cz
Web www.egk.cz
www.jednodennichirurgie.cz
© 1993 - 2014 EGK s.r.o.