language: 
EGK s.r.o.
   Domů     O nás     Lékaři     Fotogalerie     Média o nás     Klinické studie     Centrum inovací     Kontakty
Vítejte u nás    Sanatorium sv. Anny


Lékařská péče    Lékařská péče

BIB - balónková metoda hubnutí

BMI (+ kalkulátor)

DBE - dvojbalónková endoskopie enteroskopie

Endosonografie

Gastroskopie

Chirurgie

Chirurgické operace

Interna

Kapslová endoskopie

Kolonoskopie

Křečové žíly

Kýly

LAGB - bandáž žaludku


Mateřská znaménka

Odstranění vrásek

Polypektomie

Sonografie

Transnasální gastroskopie

Ultrazvukové vyšetření břicha

Žaludeční vředy

  Mediální partner:

Kurzy.cz - finanční portál pro odborníky i laiky

EGK.cz  >  Mateřská znaménka  >  Mateřská znaménka


Mateřská znaménka

MUDr. Zuzana PospíšilováMUDr. Zuzana Pospíšilová
Promovala na II. lékařské fakultě UK v Praze. Po promoci pracovala jako sekundární lékař na oddělení všeobecné chirurgie Nemocnice s poliklinikou v Říčanech. Od roku 2005 pracuje v privátním zdravotnickém zařízení EGK s.r.o. jako chirurg. Má atestaci I. stupně v oboru všeobecná chirurgie.
   Mateřská znaménka, nazývaná névy, jsou nezhoubné kožní útvary, které vznikají většinou nahromaděním pigmentových buněk v různých vrstvách kůže.

Jsou buď vrozená, nebo se vytvářejí s věkem. Na jejich vznik má vliv několik faktorů, mezi něž patří mimo jiné i UV záření a dědiční předpoklady. Pigmentové névy jsou většinou nebolestivé a nečiní žádné zdravotní problémy, ale v určitých lokalizacích překážejí mechanicky a jsou trvale drážděny, např. Pod gumou spodního prádla, na krku pod límcem apod. Tyto útvary je vhodné odstranit. Dále je vhodné odstranit útvary, které jsou jednorázově traumatizovány – např. při částečném nebo úplném odtržení.

   Někdy se névy mohou začít zvětšovat, měnit barvu, svědět či dokonce krvácet. V tomto případě je nutno vždy vyhledat kožního specialistu, aby rozhodl jak dále postupovat. Je-li vhodné znaménko odstranit, pacient podstoupí drobný chirurgický zákrok, tzv. excizi, která se provádí vždy v místním znecitlivění. Spočívá v odstranění celého kožního okrsku s určeným znaménkem do zdravé tkáně. Odstraněný útvar se posílá k histologickému vyšetření, které přesně určí, o jaký typ névu se jedná.

   Ve velké většině případů jsou névy nezhoubné – benigní. V malém procentu se vyskytují formy zhoubné – maligní. V takových případech je po odstranění nutná spolupráce s dalšími specialisty – onkology, kteří rozhodnou o další léčbě. Existuje velice škodlivá pověra, která tvrdí, že při odstranění mateřského znaménka dojde k jeho zhoubnému zvratu a vzniku rakoviny kůže. Není to pravda, chirurgická excize je bezpečná metoda, která se naopak při léčbě rakoviny kůže používá.

   Kromě chirurgického řešení existují i další možnost. U drobnějších útvarů se provádí destrukce laserem, nebo speciálním přístrojem pomocí tekutého dusíku. Tyto dvě metody mají však velkou nevýhodu, nelze totiž provést histologické vyšetření a ověřit o jaký typ névu se jednalo.

   Pokud máme jakýkoli problém či pochybnosti, je dobré navštívit odborníka, aby rozhodl, jakou metodu pro odstranění mateřského znaménka zvolit. Obecně však platí, že nejvhodnějším způsobem odstranění névu je chirurgická excise, která dává možnost histologického ověření diagnózy a tím jistotu pacientovi i lékaři.

Na naší klinice provádí excize mateřských znamének MUDr. Zuzana Pospíšilová


Sanatorium
sv. Anny:


Kontakt
chirurgie
interna
endoskopie
proktologie
sonografie
chirurgické operace
léčba obezity
první kýlní centrum Praha
 
adresa: Luční 7a/2776
130 00  Praha 3 (mapa)
telefon: +420 284 081 211
email: recepce@egk.cz
Web www.egk.cz
www.jednodennichirurgie.cz
© 1993 - 2014 EGK s.r.o.