language: 
EGK s.r.o.
   Domů     O nás     Lékaři     Fotogalerie     Média o nás     Klinické studie     Centrum inovací     Kontakty
Vítejte u nás    Sanatorium sv. Anny


Lékařská péče    Lékařská péče

BIB - balónková metoda hubnutí

BMI (+ kalkulátor)

DBE - dvojbalónková endoskopie enteroskopie

Endosonografie

Gastroskopie

Chirurgie

Chirurgické operace

Interna

Kapslová endoskopie


Kolonoskopie

Křečové žíly

Kýly

LAGB - bandáž žaludku

Mateřská znaménka

Odstranění vrásek

Polypektomie

Sonografie

Transnasální gastroskopie

Ultrazvukové vyšetření břicha

Žaludeční vředy

  Mediální partner:

Kurzy.cz - finanční portál pro odborníky i laiky

EGK.cz  >  Kolonoskopie


Kolonoskopie - vyšetření střeva


MUDr. Anna Jungwirthová primářka gastroenterologického oddělení MUDr. Anna Jungwirthová
   Je vyšetření tlustého střeva zevnitř pomocí ohebného přístroje s vláknovou optikou po vyprázdnění a vyčištění tlustého střeva projímadlem.

   Důkladné poučení o přípravě střeva před vyšetřením Vám řekne endoskopická sestra při objednávání v recepci našeho zařízení. Proto je vhodné dostavit se k objednání osobně. Při objednání zároveň dostanete recept na přípravek, pomocí kterého se střevo na vyšetření připravuje. Pacient si může vybrat mezi přípravkem Fortrans a Picoprep. Přípravek PICOPREP je pacienty lépe snášen, protože stačí vypít menší množství roztoku a dále zapíjet libovolnými čirými tekutinami.

   Přístroj se zavede skrze konečník do tlustého střeva. Toto vyšetření slouží k detekci slizničních změn celého střeva a konečníku. Na obrazovce lékař pozoruje skutečný, zvětšený obraz vnitřku střeva.


Tímto vyšetřením lze spolehlivě poznat:
  • zánětlivé změny sliznice střeva (ulcerosní kolitida, Crohnova nemoc, nespecifické záněty, parazitární zánětlivá onemocnění)
  • polypy, neboli místní zmnožení buněk sliznice střeva, které se vyklenuje dovnitř střeva (různých velikostí a histologické skladby)
  • výchlipky (divertikly) oslabené stěny střevní směrem ven
  • cévní abnormality, nádorová onemocnění, trhliny, píštěle a abscesy krajiny konečníku
  • condylomata anální (bradavice v řitní krajině)
  • vnitřní a zevní hemorrhoidy


   Při koloskopii se při potřebě zcela nebolestivým způsobem odebírají vzorky sliznice na mikroskopické (histologické) vyšetření. Histologická diagnóza podpoří názor, který získá vyšetřující lékař při endoskopii a často rozhodne o dalším postupu.

   Tento způsob vyšetření nabyl zvláštního postavení právě v naší zemi, neboť ČR je v posledních několika letech první zemí ve statistice Světové zdravotnické organizace ve výskytu nových případů rakoviny tlustého střeva a konečníku.

   V současné době se u nás rozvíjí program primární i sekundární prevence výskytu tohoto závažného onemocnění.

   U praktického lékaře si můžete nechat vyšetřit 3 vzorky stolice na tzv. skryté (okultní), okem nepozorované krvácení do stolice.

   Při pozitivním výsledku je potřebné vyšetřit střevo právě kolonoskopickým vyšetřením. V případě, že pozorujete krev i volným okem, objednejte se na vyšetření tlustého střeva a konečníku hned, bez provádění testu na skryté krvácení, protože výsledek by byl zcela jistě pozitivní.

   Při tlaku v konečníku, častém nucení na stolici, bolestech v krajině konečníku, změně charakteru vyprazdňování (střídavě zácpa s průjmovitými stolicemi), při déle trvajícím nechutenství, postupném hubnutí, nadměrném nadýmání, při bolestech v břiše, nahmatání si útvaru v břiše, je koloskopické vyšetření velmi žádoucí, navštivte svého lékaře ihned!

   Mezi lidmi je tato metoda nepopulární pro údajnou nepříjemnost až bolestivost vyšetření.

   Na našem pracovišti je prováděna tak, aby nesnáze při vyšetření pacient pociťoval co nejméně. Před zavedením přístroje podáváme pacientům do žíly kombinaci léků na uklidnění, které navodí u některých lidí krátkodobý spánek a zároveň se podá lék s protibolestivým působením s okamžitým nástupem účinku. Takto pacient absolvuje vyšetření většinou bez problémů.

   Po krátkém odpočinku a odeznění účinku léků odchází pacient s poučeným doprovodem domů.

    Pokud je vyšetření bolestivé, např. při srůstech po předchozích operacích, po těžkých divertikulitidách apod., nepokračujeme dále, ale doporučíme jeho provedení ve druhé době při celkové anestezii. Příprava pacienta na kolonoskopii v celkové anestezii je stejná, ale navíc je potřeba mít také zkompletované interní vyšetření pro výkon v CA. Na kolonoskopické vyšetření v CA se lze také objednat přímo bez nutnosti nejdříve podstoupit vyšetření v běžné analgosedaci. V případě zájmu se prosím obraťte na naši recepci.

   Z těchto důvodů jsou obavy z bolestivého vyšetření neodůvodněné, zbytečně Vás znervózňují a komplikují dny v očekávání vyšetření hrůzou.

   Netrapte se tím, pokud zavádění endoskopu bude způsobovat bolest, nebudeme pokračovat.

   Kolonoskopické vyšetření by měl absolvovat člověk po vyšetření lékařem, který mu jej doporučí.

   Provádí se z důvodů diagnostických - zejména v tzv. rizikových skupinách pacientů - např. tam, kde se vyskytlo nádorové onemocnění střeva u jeho pokrevních příbuzných, nebo u pacientů s příznaky onemocnění konečníku a tlustého střeva popsaných výše (např. krvácení z konečníku i jen stopy krve na papíru, nebo ve stolici, tlaky v konečníku, nucení na stolici, hlen ve stolici, déletrvající průjmy, nebo zácpa, změny v rytmu vyprazdňování atd.)

   Neuklidňujte sebe a své blízké rčením – "Mám hemorrhoidy, krvácím z nich občas". Ve vyšších partiích střeva nad hemorrhoidy může růst jiný útvar.

   A pokud se nějaký útvar při koloskopii potvrdí, histologické vyšetření prokáže nádor, nepropadejte panice. V klidu, s rozvahou, v co nejkratším možném termínu Vám zajistíme všechna potřebná předoperační vyšetření a připravíme Vás k operaci, kterou zajišťují naši chirurgové. Chirurgické problematice nádorových i nenádorových chorob trávicího traktu se věnují celou dosavadní profesionální kariéru.

   Dále Vás budou sledovat při periodických prohlídkách po operacích a zajišťovat vše potřebné vyplývající z charakteru onemocnění i typu provedené operace.

Sanatorium
sv. Anny:


Kontakt
chirurgie
interna
endoskopie
proktologie
sonografie
chirurgické operace
léčba obezity
první kýlní centrum Praha
 
adresa: Luční 7a/2776
130 00  Praha 3 (mapa)
telefon: +420 284 081 211
email: recepce@egk.cz
Web www.egk.cz
www.jednodennichirurgie.cz
© 1993 - 2014 EGK s.r.o.